Víťazstva v stíhačke sa dočkal Eder, Otčenáš 44.

09.01.2016 17:26

Rýchlostrelec Simon Eder (32) dnes konečne vyťažil z tejto svojej danosti a prakticky iba vďaka svojej rýchlosti ovládol stíhacie preteky mužov, získal tretí triumf v SP. O druhé miesto sa v cieľovej rovinke pobil Martin Fourcade s Michalom Šlesingrom, ktorý zaznamenal prvé mužské české pódium v sezóne.

Stíhačka mužov odštartovala s 10-minútovým posunom, ktorý spôsobilo predĺženie ženského zjazdu v Zauchensee. Po včerajšom šprinte patrili medzi najväčších favoritov súrodenci Böeovci, Svendsen a Fourcade, ktorí mali pred ostatnými vybudovaný menší náskok.

V úvodnej streľbe sa nič podstatného nestalo ...

Ako prví dorazili na úvodnú streľbu nórski bratia a obidvaja boli bezchybní. Po čistej streľbe sa za nich zaradil Martin Fourcade so stratou 13 sekúnd. Emil Hegle Svendsen minul jeden terč a na jeho konte už svietilo manko 34 sekúnd. Potom nasledoval Simon Eder, ktorý rovnako vybehol na jedno trestné kolo a ktorý sa dostal na čelo sedemčlennej skupiny prenasledovateľov.

Po druhej streľbe vo vedení Fourcade...

Na druhej streľbe v ľahu obidvaja súrodenci zaváhali, čo využil Fourcade, ktorý trafil všetky terče a dostal sa na prvé miesto. V tesnom závese sa dokázal za ním udržať po jednej chybe Johannes Thinges Bö, na tretiu priečku poskočil Svendsen, ktorý sa tentoraz nepomýlil. Tarjei Bö netrafil dva razy a s 30-sekundovou stratou mu patrila priebežná štvrtá priečka. Túto streľbu zvládli viacerí borci na výbornú, vpredu sa držali Eder, Moravec, Birnbacher, Šlesingr, Pidrušnij a Rastorgujevs.

Posledné streľby

Johannes Thinges Bö si na trati dobehol Fourcada, za nimi jazdila skupinka Svendsen, Eder a Tarjei Bö. Vedúca dvojica opustila prvú stojku s jednou chybou,  Svendsen, Eder a Tarjei Bö boli bezchybní, takže na čele pretekov sa vytvorila silná partia piatich borcov. S menším odstupom nasledoval Šlesingr, ktorý zatiaľ trafil všetky terče, rovnako úspešný bol aj Pidručnij. Skvelý výkon predvádzal Jevgenij Garaničev, ktorý sa po čistej streľbe prepracoval na priebežné desiate miesto, hoci vyštartoval zo štyridsiatej pozície.

Na záverečnú streleckú položku dorazila vedúca pätica plece pri plece, boli sme zvedaví, ktorí z nich bude mať najlepšie nervy a presnú mušku. Nakoniec sa to podarilo Simonovi Ederovi, ktorý ako jediný trafil všetky terče, všetci ostatní putovali na jedno trestné kolo. Rakúsky jazdec potom vyrazil na trať so 17-sekundovým náskokom pred Fourcadom. Na tretie miesto sa posunul Michal Šlesingr, ktorý dnes na strelnici nechyboval ani raz. Na pódium si však robili zálusk aj Tarjei Bö a Svendsen, ktorí boli tesne za ním. Johannes Thinges Bö na konci netrafil dva terče a jeho šance na ďalší úspech okamžite zhasli.

Fantastický finiš pre Rakúšana

Simon Eder dokázal v poslednom odraziť mohutný nápor Martina Fourcada, ktorý stiahol svoju stratu na štyri sekundy. Na treťom mieste sa udržal Michal Šlesingr, ktorý svoju pozíciu ubránil pred Tarjei Bö. Emil Hegle Svendsen nemal na konci dostatok síl, aby sa do tohto súboja zapojil.

Rakúsky pretekár zaznamenal tretie víťazstvo v kariére, v tomto ročníku je to jeho štvrtá účasť v top 10. V závere sa najlepšie vyrovnal s dramatickou situáciou, preto si svoj triumf rozhodne zaslúžil. Za úspech sa môže poďakovať aj veľmi rýchlej streľbe. Martin Fourcade sa dostal už siedmy raz v sezóne na pódium, čo mu bezpečne stačilo na to, aby si upevnil pozíciu na čele celkovej klasifikácie SP. Tretí v poradí Michal Šlesingr zaznamenal najlepší mužský výkon českej zostavy v ročníku a ukázal, že forma u našich západných susedov začína stúpať. Okrem toho Ondřej Moravec sa dostal prvý raz v sezóne do najlepšej 10.

Na štvrtom mieste finišoval Tarjei Bö, ktorý bol spomedzi hlavných favoritov na trati najrýchlejší. Podobne ako včera najlepší bežecký čas dosiahol Julian Eberhard, výborne bežali aj Andrejs Rastorgujevs či Jevgenij Garaničev, ktorý dnes predviedol najväčší skok vo výsledkovej listine. Sklamaný musí byť Johannes Thinges Bö, ktorý mal šancu znovu sa dostať na pódium, ale úplne pokazil záverečnú streľbu, čo ho zosunulo na siedmu pozíciu.

Slováci neprekvapili

Včerajší šprint bol zatiaľ najvyrovnanejší v tejto sezóne. Od 13. do 60. miesta bola rozdielom iba minúta, takže aj naši pretekári mali šancu na posun dopredu.

Martin Otčenáš mal pred sebou veľké množstvo súperov, ale nezaradil sa iba tak do vláčika. Hneď v prvom okruhu si polepšil o deväť miest na 34. a chcel potvrdiť slušnú formu pri streľbe v ľahu. Nepodarilo sa. Bol iba o dve sekundy pomalší ako Eder, ale zaznamenal až dve chyby a rýchlo spadol mimo bodované pozície. Štadión opúšťal na 47. mieste. Na druhej položke pridal jednu minelu a naďalej ostával o dvadsať sekúnd za bodmi v piatej desiatke. Vedel ale, že o všetkom rozhodnú stojky a ak sa mu podarí predviesť dobrý výkon, stále bude žiť šanca na pekné umiestnenie. A prišla vymodlená čistá položka. Razom bol na hranici Top 40. Pred poslednou streľbou opäť mierne vypúšťal bežeckú časť, aby bol dobre vydýchaný. Ale rovnako ako včera mu to nevyšlo. Minul posledné dva terčíky. Zosunul sa na 45. pozíciu. V poslednom kole sa o jednu posunul a bral 44. miesto. Oproti štartu teda ostal na rovnakej úrovni.

Miroslav Matiaško mal tiež minimálnu stratu na súperov pred sebou, takže sa v prvom okruhu snažili viesť v skupine. Na strelnici zostrelil všetky okrem tretieho terča a posunul sa na 54. pozíciu. V druhej ležke sa mu podarilo strieľať čisto a znova smeroval nahor, už na 50. miesto. Na prvej stojke ale prvý a tretí terč šli mimo a bolo po posunoch. Miro spadol opäť do šiestej desiatky. Napokon ešte pridal jednu chybičku a s bilanciou 1+0+2+1 obsadil 55. pozíciu.

Slováci sa teda v Pokljuke aj Ruhpoldingu zosúvali v hodnotení svetového pohára smerom dole. Kazárovi patrí 50., Otčenášovi 61. a Hasillovi 62. pozícia. Šancu na reparát budú mať na budúci týždeň. Strach o miestenky do tretieho trimestra už mať nemusia, pretože včera všetci kvótu splnili.

Vyjadrenie Simona Edera (víťaz)
"Je to pre mňa neuveriteľný pocit, tvrdo som sa pripravoval, preto sa veľmi teším. Po prvej streľbe som si myslel, že nemám šancu na pódium. Dnes bola streľba veľmi dôležitá. Vedel som, že ak na poslednej položke trafím všetky terče, budem úspešný. Mal som šťastie, že moji súperi tu zaváhali. V poslednom kole som sa snažil ísť čo najrýchlejšie a dával som si pozor, aby som nespadol."

 

Vyjadrenie Martina Fourcade (druhé miesto)
"Na môj výkon sa pozerám z dvoch pohľadov. Som rád, že som sa znovu dostal na pódium a zvýšil svoje vedenie v celkovej klasifikácii. Zároveň však musím priznať, že som stratil víťazstvo. Urobil som chybu, že som atakoval príliš často. Nečakal som, že Simon vyhrá. Ale keď som ho videl v prednej skupine pred záverečnou streľbou, vedel som, že má šancu, pretože je dobrý strelec."
 


 

Celkové výsledky


1. Simon Eder (Rak.) 33:19,1 min (1 tr. okr.)
2. Martin Fourcade (Fr.) +4,2 s (2)
3. Michal Šlesingr (ČR) +5,1 (0)
4. Tarjei Boe (Nór.) +8,0 (3)
5. Emil Hegle Svendsen (Nór.) +26,2 (2)
6. Nathan Smith (Kan.) +45,0 (1)
7. Johannes Thingnes Boe (Nór.) +45,1 (4)
8. Ondrej Moravec (ČR) +50,0 (2)
9. Jevgenij Garaničev (Rus.) +51,8 (1)
10. Dmitro Pidrušnji (Ukr.) +52,7 (1)
...
44. Martin OTČENÁŠ +3:38,1 (5)
55. Miroslav MATIAŠKO +5:14,8 (4)

 

Späť

Kontakt

Chceš niečo odkázať autorovi webu alebo sa zaujímaš o administráciu?

© stránka vyrobená v roku 2014 BiathlonWorld™

Tvorba web stránok zdarmaWebnode