Víťazný záver Hildebrandovej, Fialkovej životný bežecký výkon

08.01.2016 21:20

V ženskej svetovej špičke aj na začiatku druhého trimestra bez zmien. Franziska Hildebrandová dosiahla druhé víťazstvo v sezóne, pretože Gabriela Soukalová si znova zabudla palicu na strelnici. Ani si nepamätáme, kedy naposledy Kaisa Mäkäräinenová nevyhrala preteky po čistej streľbe. Paulína Fialková s Jankou Gerekovou predviedli vynikajúce výkony.

V ženských rýchlostných pretekoch boli všetky najdôležitejšie biatlonistky nasadené na začiatku štartového poľa, preto sme sa mohli tešiť na dynamické predstavenie. Na prvej streľbe najskôr minuli jeden terč Vítková a Dahlmeierová, ale ďalšie pretekárky ako Soukalová či Wiererová potvrdzovali svoje kvality. Česká biatlonistka bola na trati zatiaľ najrýchlejšia, ale pri odchode zabudla jednu palicu, pre ktorú sa musela vracať späť. Čistý štít si tu udržali aj Hildebrandová a Podčufarová, na jedno trestné kolo musela vybehnúť Dorin-Habertová.

Dnešnú súťaž zle odštartovala Oberhoferová, ktorá minula dva terče, a jeden nepresný výstrel v ľahu predviedla aj Eckhoffová. Oľga Podčufarová bola bezchybná aj na druhej streleckej položke, pred druhou v poradí Laurou Dahlmeierovou mala k dobru osem sekúnd. V stoji trafili všetky terče aj Džimová a Vítková. Dobrý výkon predvádzala Dorothea Wiererová, ktorá sa po druhej streleckej položke držala na predných pozíciách. Ale po streľbe v stoji bola najlepšia Gabriela Soukalová, ktorá trafila všetky terče a na čele pretekov jazdila s pekným náskokom.

Napäté očakávanie Nemky s Fínkou


Ohroziť ju mohla Hildebrandová, ktorá bola rovnako na strelnici úspešná, a na českú pretekárku potrebovala zmazať manko piatich sekúnd. Čoskoro sa na trati objavila Kaisa Mäkäräinenová, ktorá v ľahu vybielila všetky terče. Fínska biatlonistka nechybovala ani v stoji a razom sa zaradila medzi adeptky na pódium.

Franziska dominuje

Potom sme v cieli videli veľmi tesný súboj o prvé miesto, v ktorom mala navrch Franziska Hildebrandová. Nemecká pretekárka porazila Gabrielu Soukalovú o tri desatiny sekundy! Obidve s napätím očakávali príchod Mäkäräinenovej, fínska reprezentantka sa napokon zaradila na tretie miesto so stratou dvoch sekúnd.

Gabča druhá 

V Ruhpoldingu sa hneď v prvých pretekoch presadila domáca pretekárka, Franziska Hildebrandová nadviazala na svoj triumf, ktorý dosiahla v šprinte v Hochfilzene. Podobne ako jej spoločníčky na pódiu predviedla čistú streľbu, o jej víťazstve rozhodli maličkosti. Jednou z nich bolo zabudnutie bežeckej palice, čo predviedla Gabriela Soukalová po prvej streľbe a čo ju v konečnom dôsledku stálo dnešné víťazstvo. Česká biatlonistka však musí byť spokojná, pretože si udržala výbornú formu z ostatných pretekov a naďalej kraľuje svetovému biatlonu vďaka stabilným výkonom.Fínsky stroj "až" tretí

Na treťom mieste prišla do cieľa Kaisa Mäkäräinenová, ktorá na každých pretekoch stupňuje svoju výkonnosť a dostáva sa na vysoké priečky v poradí. Jasne najlepší bežecký výkon predviedla Laura Dahlmeierová, ktorá však nemohla siahnuť na víťazstvo, keďže minula jeden terč. Preto je obdivuhodná jej malá strata na pódium.

Elitnú desiatku dnešných pretekov uzatvárajú ...

Oľga Podčufarová sa opäť dostala do top 10 a potvrdila, že v ruskom tíme má v tejto sezóne najlepšiu formu. Povzbudzujúce výsledky dosiahli Wiererová, Pidhrušná a Džimová, medzi najlepšími sa začína pravidelne objavovať Vítková. Na desiatej priečke finišovala Daria Virolaynenová, pre ktorú je to jednoznačne najlepší výkon v sezóne.     

text vyjadrenie ikonka VYJADRENIE VÍŤAZKY FRANZISKY HILDEBRANDOVEJ

"Streľba nebola až taká náročná, lebo podmienky boli výborné. Dalo sa odstrieľať čisto. Víťazstvo sa mi podarilo dosiahnuť vďaka poslednému okruhu, kde mi hlásili, že som stále bližšie a bližšie ku Gabriele, čo ma veľmi motivovalo a podarilo sa mi tesne vyhrať. Je to úžasné. Pochvaľujem si tréning počas prestávky, všetko nám dobre vyšlo."

Slovenské ženy dopadli lepšie ako muži

Muži nám dnes veľa radosti nepriniesli, takže šancu na nápravu dostalo nežnejšie pohlavie. Gereková mala znova šancu útočiť na masový štart, Fialková v prípade ideálneho výkonu tiež. A stalo sa.

S číslom jeden odštartovala do dnešných rýchlostných pretekov Janka Gereková. Hneď v prvom kole bola rýchlejšia ako sme očakávali, no nevyťažila z toho kvôli minele hneď pri prvom terčíku. Potom sa už nemýlila. Aj v druhom kole jej sneh chutil viac ako v Pokljuke a slušné body boli stále v hre. Stojku zvládla za výborných 27 sekúnd a hlavne čisto, takže to rozhodne nevyzeralo zle. Za ňou však muselo prísť do cieľa celé štartové pole, aby sme vedeli, ako dopadne. Napokon to bolo 18. miesto so stratou 1:15. Veľmi pekný výkon. Konečne sa zlepšila v bežeckej časti, kde 34. miesto nie je zlé. Pozícia pred stíhacími pretekmi i masovým štartom je sľubná.

text vyjadrenie ikonka VYJADRENIE JANKY GEREKOVEJ

"Prestávka mi pomohla. Po Pokljuke som sa cítila veľmi unavená, domov som navyše prišla nachladnutá. Mala som ale čas oddýchnuť si a zregenerovať. Na Štrbskom plese sme dobre začali prípravu na túto časť sezóny. Potom sme šli do Pokljuky, a tam boli fakt skvelé podmienky. To všetko zapôsobilo a cítim sa oveľa lepšie ako v decembri, snáď ide forma hore.

Ten prvý terč šiel vpravo dole, je to chyba, ktorú pri ležke robím častejšie, škoda tých 25 sekúnd v trestnom kole. Na stojke som to udržala, takže s tým som spokojná, ale v šprinte treba strieľať čisto ak chcete výborný výsledok.
Je pravdou, že po prvom minutom terči človeku hneď prejde hlavou, že do kelu, ešte štyri a už idem do trestného kola, ale treba to vytesniť a hlavne udržať rytmus. Je ťažké na to nemyslieť, ale práve ak zachováte rytmus a strieľate rýchlo, zlým myšlienkam nedáte veľa priestoru. Ale môžem teda potvrdiť, že po prvej rane mimo sú ďalšie štyri ťažšie, ako keď chybu na začiatku neurobíte.
Ja sa tiež pokúsim dať myšlienky na mass štart bokom.
V Pokljuke mi stíhačka nevyšla, ale rozanalyzovala som si to a chcem sa z chýb poučiť. Každý deň je iný. Ja sa na to nepozerám tak, že stíhačky mi idú alebo neidú, treba na minulosť, hlavne tú horšiu, zabudnúť a ísť do každých pretekov s čistou hlavou, pozerať sa dopredu."


Paulína Fialková predviedla v decembri životný vstup do sezóny a trénerke Anne Murínovej sa zdala veľmi svieža aj pár dní pred Ruhpoldingom. Hneď v prvom kole predviedla veľmi dobrý bežecký výkon a keď k tomu pridala čistú položku, katapultovala sa na perfektné ôsme miesto. V okruhu do druhej streľby sa udržala v Top 10, no bohužiaľ, hneď prvá rana šla mimo terč. Ostatné padli, takže bilancia 0+1 znamenala naďalej šancu na parádny výsledok. Paulína to dobre vedela a v poslednom okruhu do toho dala absolútne všetko. So stratou 56 sekúnd napokon obsadila 15. miesto, druhé najlepšie v kariére. Dnes fantasticky vyznel bežecký výkon. Dosiahla neuveriteľný 14. najrýchlejší bežecký čas, najlepší v kariére. Bola rýchlejšia ako Pidhrušná, Hammerschmidtová, Semerenková či dokonca Wiererová. Z toho všetkého rezultujú až dve perfektné správy. Výborná východisková pozícia v stíhacích pretekoch a veľká šanca na premiérové preteky s hromadným štartom.

text vyjadrenie ikonka VYJADRENIE PAULÍNY FIALKOVEJ
 
"Musím povedať, že som až takýto bežecký výkon nečakala. Príprava cez sviatky nebola najideálnejšia, lebo som mala nádchu a stále to ešte trochu pretrváva. Našťastie to neprepuklo do ničoho horšieho. Takže z tohto dôvodu som prekvapená. Vyzerá to síce ako opakovanie, ale lyže sme aj dnes mali perfektné a servismeni nám ako vždy veľmi pomohli. Aj sneh bol celkom dobrý. Je tu navozený úmelý hlbší, v ktorom sa viem celkom pohybovať. V poslednom kole som už toho mala dosť, tam som stratila viac ako by bolo dobré.
Vraví sa, že v Ruhpoldingu je dobrý príjazd na strelnicu, človek sa dokáže vydýchať, ale ja osobne necítim žiadny rozdiel. Dnes sa mi nejako lepšie nepodarilo upokojiť ako v iných strediskách. Na stojke sa mi dosť triasli nohy, mala som čo robiť, aby z toho nebolo viac chýb. Našťastie, dopadlo to relatívne dobre.
Som veľmi rada za toto umiestnenie aj kvôli zajtrajšku, lebo v Östersunde aj Pokljuke som vybiehala do stíhačky zozadu. Teraz je to oveľa lepšie, no je to tam nabité, bude to už prakticky ako taký malý masák. Uvidíme. Snáď to dobre dopadne. Budem sa snažiť koncentrovať hlavne na streľbu. Preteká sa až po ležkách, čiže najprv musím zvládnuť tie. Dúfam tiež, že mi vydrží bežecký výkon.
Na nedeľňajší masový štart sa snažím absolútne nemyslieť, bolo by to to najhoršie, čo by som mohla urobiť. Zajtrajšie preteky budú úplne samostatné. Pôjdem do nich naplno, veď je to moja práca, musím k nej pristúpiť zodpovedne a minimalizovať rušivé vplyvy v psychike. Keď z toho masák bude, bude, keď nie, nie."


Terézia Poliaková doteraz vynikala výbornou streľbou na hranici cez 86 %, no horším bežeckým výkonom. V prvom okruhu to dokonale potvrdila, strieľala čisto, no zaradila sa do štvrtej desiatky. V stoji ale prišlo k veľkému zlyhaniu. Po prvých dvoch zostrelených terčoch prišli tri chyby a odpálenie si víkendového programu. Žiaľ, nepotvrdila povesť našej najlepšej strelkyne. Napokon obsadila 77. priečku. Bežecky to boli slušnejšie preteky ako zvyčajne.

Natália Prekopová na strelnici splnila to, čo sa od nej očakávalo. Obe položky zvládla so stoickým pokojom bez chyby v 15. najrýchlejšom čase. Napriek tomu sa do stíhacích pretekov nedostala. Nepustil ju tam až 91. bežecký čas. Obsadila napokon 72. miesto so stratou troch minút. Žiaľ, v jej prípade to už zrejme na stíhačku v tejto sezóne nebude. Potrebovala by nastúpiť vo vytrvalostných pretekoch. Uvidíme, či ju tam trénerka na budúci týždeň nominuje.

Ziskom 26, resp. 23 bodov si dnes naše dievčatá polepšili postavenie v hodnotení SP. Gereková sa posunula z 32. na 30. pozíciu, Filaková o tri miesta na 40. "flek" (poradie môžete vidieť nižšie). Paulína má navyše blízko pred sebou pretekárky, ktoré dnes skončili o dosť horšie, takže by sa mohla posunúť aj zajtra. Škoda, že si Slovenky vďaka dnešnému dňu nepomohli v rebríčku národov, pretože Prekopová s Poliakovou skončili veľmi nízko, a tak našim ostáva dvanásta pozícia.

Z hľadiska kvalifikácie do masového štartu teda nespĺňajú naše pretekárky pozíciu v Top 25 a ani v prípade zajtrajšieho výsledku okolo 12-15. miesta by sa tam Gereková zrejme nedostala, takže cesta bude viesť iba cez päť pretekárok s dobrým výkonom v Ruhpoldingu. Tam je poradie takéto: 1. Virolainenová 31b, 2. Braisazová 27b, 3. Fialková 26b, 5. Laukannenová 25b, 5. Gereková 23b, 6. Tachizakiová 22b, 7. Jurkevičová 19b. Po stíhačke sa to, samozrejme, premieša. Naše sú vysoko v hre. 

(lt, tš, rb)


Výsledky šprintu žien na 7,5 km v Ruhpoldingu:

1. Franziska Hildebrandová (Nem.) 19:46,5 (0)

2. Gabriela Soukalová (ČR) +0,3 (0)

3. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) +2,3 (0)

4. Laura Dahlmeierová (Nem.) +2,8 (1)

5. Olga Podčufarovová (Rus.) +22,3 (0)

6. Dorothea Wiererová (Tal.) +22,5 (0)

7. Olena Pidrušná (Ukr.) +31,7 (0)

8. Julia Dšimová (Ukr.) +35,0 (0)

9. Veronika Vítková (ČR) +36,3 (1)

10. Daria Virolajnenová (Rus.) +39,4 (0)

...

15. Paulína FIALKOVÁ (SR) +56,3 (1)

18. Jana GEREKOVÁ (SR) +1:15,4 (1)

72. Natália PREKOPOVÁ (SR) +3:06,5 (0)

77. Terézia POLIAKOVÁ (SR) +3:12,8

 

Späť

Kontakt

Chceš niečo odkázať autorovi webu alebo sa zaujímaš o administráciu?

© stránka vyrobená v roku 2014 BiathlonWorld™

Tvorba web stránok zdarmaWebnode