Mäkäräinenová jasne zvíťazila v hromadnom štarte

20.12.2015 15:48

Kaisa Mäkäräinenová potvrdila strelecké zlepšenie v Pokljuke a s jedinou chybou ju nemohla žiadna súperka pripraviť o druhý triumf v sezóne. Gabriela Soukalová brala druhé miesto a vrátila sa na čelo SP.

Mass start Pokljuka : Mäkäräinen solitaire

S veľkou únavou a v očakávaní vianočných sviatkov uzavreli prvý trimester ženy masovým štartom. Medzi Dorinovou, Soukalovou a Hildebrandovou boli v celkovom poradí minimálne rozdiely a vynikajúce výkony predvádzali aj Mäkäräinenová s Dahmeierovou, takže o napínavé preteky bolo postarané.


V úvodnom okruhu sa na čelo dostali najrýchlejšie pretekárky. Štartové pole viedla Dorothea Wiererová s Miriam Gössnerovou. Našťastie, všetky biatlonistky zvládli krušnú pravotočivú zákrutu v zjazde, no prvé kolo ich roztiahlo oveľa viac ako mužov.

Prvá položka

Tri najrýchlejšie pretekárky sa ale odpálili hneď na prvej ležke. Wiererová s Gössnerovou si dali dve, Mäkäräinenová jedno trestné kolo. Devätnásť pretekárok ale bolo čistých a vytvorila sa silná skupina, ktorú viedla Hildebrandová, na jej čele boli aj Dorinová, Vítková, Dahlmeierová i Eckhofová.

Druhá položka 

Druhú položku najpresnejšie aj najrýchlejšie zvládli mladé Nórky Hilde Fenneová a Tiril Eckhofová, čím zaskočili hlavné favoritky. Dorinová, Soukalová, Hildebrandová aj Vítková vyrážali zo strelnice so stratou deviatich sekúnd na Fenneovú bez toho, žeby urobili akúkoľvek chybu. Prekvapujúco zlyhala Dahmeierová, ktorá si odkrúžila dve trestné kola a bola mimo hry o víťazstvo a pódium. Naopak, Mäkärainenová bola čistá a nenápadne sa začlenila do vedúcej skupiny.

Tretia položka

Fenneovej sa veľmi páčila prvá pozícia a takmer v celom treťom okruhu si držala nemenný náskok 7-8 sekúnd na súperky. Včera zaznamenala ôsmim miestom kariérne maximum, dnes bola zjavne odhodlaná ho ešte vylepšiť. Na tretej položke ale psychickú ťarchu nezvládla a vybuchla tromi minelami. Prekvapujúco "do lesa" dvakrát zamierila aj superstreľkyňa Hildebrandová a už menej prekvapujúco Eckhofová. Dorinová si dala 150 metrov navyše.

Bez chyby strieľali Češky Gabriela Soukalová a Veronika Vítková, ktoré v čele na štvrtom okruhu doplnila Kaisa Mäkäräinenová. Tieto tri veľmi dobré bežkyne mali za sebou úplne čisté Olgu Podčufarovovú a Nadeždu Skardinovú, ktoré na to ale fyzicky nemali. Šiesta pretekárka Vanesa Hinzová mala už 40-sekundovú-stratu.

Posledná štvrtá položka

Pred poslednou položkou si fínsky rýchlik vybudoval viac ako osemsekundový náskok a všetko mal vo svojich rukách. Kaisa udržala nervy na uzde a terče síce pomaly, ale vyčistila. Bolo teda jasné, kto zvíťazí. Z českého dua sa nepomýlila Soukalová a šla si za druhým miestom. Vítková musela navštíviť trestné kolo a padla za Podčufarovovú. Ruska si pódium zaslúžila bezchybným výkonom na strelnici. Z druhej skupiny si každá pretekárka pripísala minimálne jednu chybu a straty sa zväčšili.

Mäkäräinenová napokon vyhrala o 12 sekúnd pred staronovou líderkou poradia SP. Podčufarovová si tretím miestom pripísala kariérne maximum, teda zákonite prvé pódium. Vítková by mohla byť spokojná so štvrtou pozíciou, Skardinová s piatou. Kariérne maximum vyrovnala ôsmim miestom Lisa Teresa Hauserová z Rakúska. Veľké favoritky Dorinová, Dahlmeierová a Hildebrandová obsadili 7., 11. a 17. miesto.

Dnešok veľmi zle dopadol pre nemecké farby. Do najlepšej osmičky sa nedostala ani jedna, najlepšia bola dnes Vanessa Hinzová na deviatom a Franziska Preussová na desiatom mieste. Miriam Gössnerová sa včera aj dnes vrátila do streleckej mizérie a s desiatimi minelami skončila posledná.

Výsledky - preteky s hromadným štartom na 15 km:
1. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 34:40,2 (1 tr. okr.)
2.Gabriela Soukalová (Čes.) +11,8 (0)
3. Oľga Podčufarovová (Rus.) +27,7 (0)
4. Veronika Vítková (Čes.) +40,2 (1)
5. Nadežda Skardinová (Bielor.) +48,0 (0)
6. Olena Pidhrušna (Ukr.) +50,5 (1)

(lt, rb)

Späť

Kontakt

Chceš niečo odkázať autorovi webu alebo sa zaujímaš o administráciu?

© stránka vyrobená v roku 2014 BiathlonWorld™

Tvorba web stránok zdarmaWebnode